Unik möjlighet på Getterön

Naturtomt

1025 kvm

På förfrågan

Välkommen till en av Getteröns mest eftertraktade adresser. På en tomt om 1 025 kvm erbjuds nu en sällsynt möjlighet att förvärva ett fritidshus i ett fantastiskt havsnära läge, där havet, klipporna och den storslagna naturen blir en naturlig del av vardagen.

Fastigheten har ett av områdets mest attraktiva lägen och erbjuder stora möjligheter för nästa ägare. Här kan du välja att bevara och utveckla den befintliga bebyggelsen eller skapa något helt nytt utifrån dina egna visioner och behov. Oavsett vägval är det läget som gör denna fastighet unik.

Getterön är känt för sin vackra kustmiljö, sina badvikar, naturreservat och sin avslappnade livsstil. Här lever du med havet som granne och med närhet till både Varbergs stadskärna och allt som gör västkusten så omtyckt året om.

För den som uppskattar livet på sjön är läget svårslaget. Enligt säljarna finns möjlighet att ha båt i den närliggande viken, vilket skapar fantastiska möjligheter att njuta av havet direkt från området.

Fastigheter i denna del av Getterön byter sällan ägare. Därför är detta ett tillfälle för dig som söker något utöver det vanliga – en plats att förvalta, utveckla och njuta av under många år framöver.

Välkommen att kontakta Sanna för mer information och visning.

Läs mer

Utgångspris På förfrågan
Sanna Berglund Casperson
ANSVARIG MÄKLARE
Sanna Berglund Casperson

070-568 42 86

sanna@vffab.se

Anders Carlsson
Extra kontaktperson Fastighetsmäklare
Anders Carlsson

070-568 42 00

anders@vffab.se

FAKTA
Typ
Fritidshus
Tomtarea
1 025 kvm
Boarea
49 kvm
Areakälla
taxeringsinformation
Fakta om bostaden
Upplåtelseform
Friköpt
Fastighetsbeteckning
Getterön 2:69
Adress
Myrekullevägen 49
Kommun
Varberg
Område
Getterön
Postnummer
432 93
Ort
Varberg
Byggnad
Byggnadstyp
Fritidshus
Byggnadsår
1935
Fasad
Trä
Vatten och avlopp
Vatten och avlopp
Kommunalt/enskilt sommarvatten. Kommunalt avlopp
Energideklaration
Utförd
Behövs inte
Tomt, uteplats och parkering
Tomtarea i kvm
1 025 kvm, Naturtomt
Driftkostnader
Försäkring
Fullvärdesförsäkrad
Ja
Taxering (lista)12
Typkod
220
Taxeringsår
2024
Skatt/avgift
10 425 kr
Taxeringsvärden (lista)
Värderingsenhet Taxeringsvärde Värdeår
Smahusmark 3 974 000 kr
Smahusbyggnad 340 000 kr 1935
Inskrivningar
Rättigheter / Gemensamhetsanläggningar
Gemensamhetsanläggning: Varberg getterön ga:3 ändamål: Vägar Gemensamhetsanläggning: Varberg getterön ga:5
Planbestämmelser
Ändring av detaljplan (2006-06-27) Byggnadsplan (1981-05-21)
Typ
Ändring av detaljplan (2006-06-27) Byggnadsplan (1981-05-21)
UTTAGNA PANTBREV
Antal
1
Summa
700 000 kr
Allmänt om området
Getterön är en halvö utanför Varberg med naturskön miljö. Här finns utan tvekan Varbergs bästa stränder och klippor för bad och vackra solnedgångar. På 1:a vik finns Getteröns Småbåtshamn med Restaurang och Segelsällskap. Dessutom flygfält och fågelreservat med kända Naturum. På 3:e vik ligger Getteröns Camping och närbutik som har öppet under sommartid. 4:e vik har en klippig badplats och en liten sandstrand medan 5:e vik har en stor sandstrand och restaurang. Längst ut på Getteröns spets finns ett naturreservat med vackra promenadstråk. Getterön är populärt för såväl Varbergsbor som turister året om.
Närservice
Närbutik under sommarhalvåret & kiosk
Kommunikation
Till/från Varbergs centrum finns buss och cykelbana. Dessutom Getteröbåtarna som sommartid tar dig till Getterön från Varbergs innerhamn.
Bilder
Karta

Intresseanmälan